Wielu z nas stara się jak najbardziej oszczędzać na wszystkich naprawach koniecznych samochodu – nie tylko nie korzystamy z usług specjalistów z Autoryzowanych Stacji Obsługi, ale również stosujemy najtańsze dostępne na rynku zamienniki części. Czy słusznie następnie narzekamy na dużą awaryjność naszego samochodu i jego psucie się w najmniej oczekiwanych momentach?
Awaryjność?
Samochód można określić systemem naczyń połączonych – każdy element i układ znajdujący się w samochodzie ma wpływ na kolejne. Jeżeli jeden z nich nie działa prawidłowo to możemy się spodziewać, że kolejne po krótkim czasie również ulegną uszkodzeniu, jeżeli nie zareagujemy odpowiednio szybko.
Warto zaznaczyć, że każda część ma swoją określoną trwałość wynikająca z niedoskonałości materiałów, czy jej zużywania się w czasie. Decydując się na tanie zamienniki przeważnie pomijamy kwestię ich trwałości i jakości, a skupiamy się wyłącznie na znacznie niższej cenie zakupu w porównaniu do części oryginalnych. A to właśnie części oryginalne, tj. identyczne ze stosowanymi przez producenta na taśmie montażowej w fabryce, gwarantują najwyższa trwałość.
ASO?
Wbrew pozorom nie, wszystkie części oryginalne są drogie – wszystko zależy od marki, modelu, czy nawet wersji danego pojazdu. Zanim zdecydujemy się na zamienniki odwiedźmy ASO i sprawdźmy ceny interesujących nas części. Dużo lepszym wyjściem jest inwestycja w dobrej jakości elementy, niż kilkukrotne zastosowanie w tym samym czasie zamiennika – w tym ostatnim przypadku dochodzą przecież kolejne koszta związane z kolejnymi wymianami.